راهنمای قدم به قدم رنگ آمیزی کابینت‌ها و سطوح چوبی آشپزخانه

اگر فکر می‌کنید نیاز به یک رنگ تازه و چشمگیر برای کابینت‌های خود دارید، با توجه به هزینه­‌های بالای تعویض کابینت­‌های قدیمی با کابینت‌­های نو، رنگ آمیزی  کابینت‌ها یک گزینه عالی به نظر میرسد. تعداد کمی از پروژه­‌های تعمیرات خانه هستند که رنگ‌­آمیزی تأثیر زیادی بر هزینه‌­های تعمیر آنها داشته باشد. بنابراین اگر آماده هستید که ظاهر جدید و زیبایی به آشپزخانه‌ی خود بدهید، ما به شما کمک می­کنیم مانند یک نقاش حرفه­‌ای برنامه ریزی و عمل کنید.

 

زیرسازی کلیدی برای رسیدن به بهترین نتیجه
زیرسازی کلیدی برای تمام کارهای نقاشی با کیفیت بالا است. آماده سازی اولیه برای نقاشی کابینت­‌ها زمان زیادی نمی­‌برد ولی شاید وسوسه شوید زودتر به مراحل پایانی کار برسید و بدون زیرسازی رنگ آمیزی را شروع کنید. اما با نظم و مرحله به مرحله پیش رفتن علاوه بر اینکه ظاهر کار شما را زیبا و حرفه‌ای میکند، عمر رنگ را هم بیشتر میکند. بهتر است قبل از شروع به کار تا پایان این مقاله از بیواسطه را بخوانید. سپس با توجه به زمانی که دارید یک برنامه ریزی مناسب انجام دهید.

رنگ آمیزی کابینت‌ها

قدم اول- کابینت‌ها را تمیز کنید

این موضوع خیلی مهم است که مطمئن شوید، سطح کابینت‌هایی که قصد رنگ کردن آنها را دارید از روغن، مواد غذایی، گرد و خاک یا هر ماده دیگری کاملا پاک باشد. اگر قصد دارید تنها درهای کابینت را رنگ کنید، بهتر است درها را جدا کنید. در این صورت انجام مراحل آسانتر می‌شود. از یک پارچه تمیز و یک پاک کننده استفاده کنید و تمامی سطوح را به خوبی پاک کنید. سپس اجازه دهید کابینت‌ها خشک شوند.

 

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد: نکات مهم در انتخاب قالیشویی خوب 

 

تمیز-کردن-کابینت

قدم دوم-کابینت‌ها را سنباده بکشید

پس از اینکه کابینت‌ها خشک شدند، از یک سنباده چوب با کیفیت و خوب استفاده کنید و تمامی سطوح کابینت به خصوص درها را به خوبی سنباده بکشید. اگر کابینت‎‎‌ها تورفتگی و ناصافی داشته باشد، پس از رنگ آمیزی این تو رفتگی‌ها بیشتر جلب توجه خواهد کرد. اگر تو رفتگی‌ها عمیق است باید از بتونه استفاده کرده سپس سنباده بکشید اندکی صبور باشید و اهمیت این مرحله را نادیده نگیرید!

شاید سنباده کشیدن خسته کننده و طولانی به نظر برسد اما طول عمر رنگ کابینت‌های شما را افزایش خواهد داد.

سنباده-کشیدن

قدم سوم- از پرایمر استفاده کنید

پس از سنباده کشیدن، زمان استفاده از پرایمرها فرا میرسد. پرایمر سبب یکدست شدن سطح می‌شود تا کار رنگ آمیزی بهتر انجام شود. اگر کابینت‌های شما رنگ آمیزی شده و فقط می‌خواهید رنگ آمیزی را بازسازی کنید، بهتر است این مرحله را رها کنید و رنگ آمیزی را شروع کنید. اگر می‌خواهید به خوبی سطح چوب با رنگ پوشانده شود، باید حتما از پرایمر استفاده کنید.

 

استفاده از پرایمر مناسب

چندین نوع مختلف از پرایمرها وجود دارند که شما می­‌توانید استفاده کنید. اینکه چه نوع پرایمری را انتخاب کنید تا حد زیادی بستگی به نوع رنگ مصرفی شما خواهد داشت. برای مثال اگر شما از رنگ روغن استفاده می‌کنید، بهتر است از پرایمری بر پایه روغن استفاده کنید. باید توجه کنید این نوع محصولات بوی بسیار شدیدی دارند، پس بهتر است مطمئن شوید تهویه فضا مناسب است و بوی تند رنگ و پرایمر به شما آسیب نمی‌رساند. بهترین گزینه این است که کابینت‌ها را به یک محوطه باز برده و رنگ آمیزی را انجام دهید.

 

پرایمر-رنگ

 

قدم چهارم- کابینت‌ها را رنگ کنید

در این مرحله پس از سنباده کشی و استفاده از پرایمر، ظاهر کابینت‌های شما افتضاح به نظر میرسد. اما نگران نباشید. شما یک پایه عالی برای رنگ آمیزی ایجاد کرده‌­اید و نتیجه ی نهایی عالی خواهد بود. چندین راه برای رنگ آمیزی وجود دارد. اسپری پنوماتیک بهترین روش برای داشتن کابینت٬هایی صاف و براق است. اگر به این نوع اسپری دسترسی ندارید نگران نباشید. با استفاده از یک براش با کیفیت هم می‌­توانید یک رنگ آمیزی ایده آل داشته باشید. کلید دستیابی به یک نتیجه حرفه‌ای با قلمو، استفاده از یک لایه نازک از رنگ است.  بهترین نتیجه و رنگی پایدار با رنگ کردن به صورت لایه‌های نازکی از رنگ به صورت متوالی ایجاد می­‌شود.

 

نقاشی-کابینت

 

 

خرید رنگ و پرایمر
شما می‌توانید رنگ، پرایمر و سایر لوازم رنگ آمیزی مورد نیاز خود را به آسانی و تنها با ثبت درخواست در اپلیکیشن بیواسطه با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت تهیه کنید.

 

قدم پنجم- چندین لایه رنگ آمیزی کنید

پس از رنگ آمیزی اجازه دهید رنگ کاملا خشک شود. اگر می‌خواهید نتیجه رنگ آمیزی کابینت‌ها واقعا حرفه ای باشد، با یک کاغذ سنباده ۴۰۰ گرمی تمامی سطوح مسطح را به آرامی سنباده بکشید. هدف از انجام اینکار از بین بردن رنگ نیست. بلکه قصد داریم یک سطح کاملا صاف و مسطح برای لایه بعدی رنگ آماده کنیم. در بیشتر موارد دو مرحله رنگ آمیزی کافی است. گاهی اوقات ممکن است نتایج بهتری از سه لایه رنگ آمیزی به دست آید. این موضوع بیشتر بستگی به نوع چوب دارد.

 

اشتباهات رایج در رنگ آمیزی کابینت‌ها

اشتباهات بسیاری در رنگ آمیزی کابینت‌ها یا هر سطح چوبی دیگری ممکن است پیش آید و در نهایت زمان و هزینه شما تلف شود. پس بهتر است با اشتباهات رایج در رنگ آمیزی کابینت‌ها آشنا شوید، تا شما مرتکب این اشتباهات نشوید.

از یک نقاش کمک بگیرید
اگر فکر می‌کنید رنگ آمیزی کابینت‌ها برای شما مشکل است و ممکن است نتیجه نهایی مطلوب شما نباشد، می‌توانید با انتشار آگهی در بیواسطه از یک نقاش حرفه‌ای کمک بگیرید.

رنگ آمیزی در زمان کم

هیجان زده نشوید و عجله نکنید. در ابتدای مقاله نیز گفته شد برای رنگ آمیزی کابینت‌ها یک برنامه ریزی مناسب داشته باشید. شما باید تمام مراحل را به درستی و با صرف زمان کافی انجام دهید. تصور نکنید که در یک یا دو روز می­‌توانید کار رنگ آمیزی را تمام کنید. با توجه به تجربه و شرایط شما شاید تا یک هفته کار رنگ آمیزی کابینت‌ها زمان ببرد.

 

استفاده از رنگ و قلم نامناسب

سعی کنید از برندهای با کیفیت و مناسب رنگ برای کابینت‌ها استفاده کنید. بهتر است از رنگ‌هایی با قیمت بسیار پایین استفاده نکنید زیرا کیفیت پایین تری نیز دارند. با اندکی هزینه بیشتر نتیجه کار شما به کلی تغییر خواهد کرد. حتی نوع قلمو هم در رنگ آمیزی بهتر می‌تواند تأثیر گذار باشد. پس با دقت بیشتری خرید کنید.

 

توجه نکردن به هماهنگی رنگ کابینت و دکوراسیون خانه

اگر رنگی که انتخاب می‌کنید بسیار تند باشد یا با دکوراسیون آشپزخانه و خانه شما هماهنگ نباشد، پس از مدت اندکی رنگ کابینت‌ها به نظرتان بسیار زننده و خسته کننده می‌آید. پس سعی کنید یک رنگ ملایم و متناسب با دکوراسیون خانه‌ی خود انتخاب کنید.

 

کابینت-آشپزخانه

 

سخن پایانی
پس از خشک شدن کابینت‌ها آنها را سرجای خود در آشپزخانه قرار دهید و از فضای تمیز و تجدید شده که برای آن سخت زحمت کشیده­‌اید لذت ببرید. اگر شما تجربه‌ی رنگ کردن کابینت و سطوح چوبی را داشته‌اید، خوشحال می‌شویم مهمترین نکات در رنگ آمیزی کابینت‌ها وسطوح چوبی را با بیواسطه در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای عضویت در خبرنامه بیواسطه ایمیل خود را وارد کنید.

بیواسطه در شبکه‌های اجتماعی