با افزایش قیمت خودرو، بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم بسیار پر رونق است. اما سوال اینجاست که  خودروی کارکرده مناسب برای خرید باید چه ویژگی‌­هایی داشته باشد؟ اگر انتخاب خوبی در خرید خودرو داشته باشید نه تنها ضرر نمی‌کنید بلکه از لحاظ اقتصادی نیز به نفعتان خواهد بود. پس تا پایان مقاله با بیواسطه همراه باشید تا با نکات مهم در خرید ماشین دست دوم آشنا شوید.

اگر خودرویی بیش از ۸۰ کیلومتر کارکرد داشته باشد، خودروی دست دوم به حساب می‌آید.

خرید خودرو دست دوم

۱-مشخص کنید دقیقا چه خودرویی می‌خواهید

برای اینکه بتوانید راحتتر خودرویی مناسب برای خود بخرید، باید بدانید دقیقا چه چیزی می‌خواهید. پس بهتر است با توجه به بودجه‌ی خود، نیازهایتان و ویژگی‌هایی که می‌خواهید ماشین مورد نظر داشته باشد، دامنه انتخاب خود را محدود‌تر کنید. در انتها لیست شما شامل چند مدل خواهد شد. در این حالت خرید آسان‌تری خواهید داشت و سردرگم نمی‌شوید.

 

برای مثال
اگر می‌خواهید ماشین را برای مدتی بخرید و در آینده قصد تعویض دارید، باید به رنگ و مدل ماشین دقت فراوانی داشته باشید. در هنگام فروش رنگ‌های مشکی، سفید و نقره ای راحتتر به فروش می‌روند. همچنین مدل‌هایی که قطعات آنها در کشور راحتتر پیدا می‌شود نیز فروش خوبی دارند.

۲-به ظاهر و رنگ خودرو توجه کنید

توجه به رنگ و بدنه خودرو از نکات مهم هنگام خرید است. باید به خراش ها، پوسیدگی ها و قسمت های رنگ شده به خوبی توجه کنید. زیر نور آفتاب بهتر می توان ایرادات بدنه و رنگ شدگی‌ها را دید. اگر رنگ شدگی‌ها خیلی وسیع نیستند، بهتر است زیاد حساسیت نشان ندهید چون در هر صورت همین رنگ شدن قیمت خودرو را بسیار پایین می‌آورد. اما باید اطمینان حاصل کنید این رنگ شدگی‌ها به علت تصادفات سنگین نباشد. زیرا در این صورت سایر قسمت‌های خودرو نیز آسیب دیده است. برای تشخیص رنگ شدن ماشین می‌توانید به مراکز مختلف تشخیص رنگ مراجعه کرده یا از دستگاه‌های تشخیص رنگ استفاده کنید.

 

درباره‌ی دستگاه تشخیص رنگ و نحوه کار آن بیشتر بخوانید.

 ۳-تشخیص تصادفات در خرید خودرو بسیار مهم است

تصادفات را می‌توان به دو دسته‌ی تصادفات شدید و تصادفات سبک تقسیم کرد. منظور از تصادفات شدید یعنی تصادف به قسمت جلو خودرو و موتور آسیب برساند یا تصادف در حدی باشد که به قطعات مهم خودرو آسیب جدی وارد کند مانند چپ کردن. در این صورت حتی اگر ماشین تعمیر هم شده باشد ممکن است در آینده مشکلات و خرابی‌های زیادی پیش‌آید پس بهتر است در خرید ماشین‌هایی با تصادفات شدید و سنگین توجه بیشتری کنید.

اما در تصادفات سبک آسیب جدی به خودرو و قطعاتش وارد نمی‌شود و تنها شاهد فرو رفتگی، خراش و … در بدنه و درهای خودرو هستیم.  به هر حال همین رنگ شدگی‌ها و خراش‌ها حتی اگر تعمیر نیز شده باشند یا از نو رنگ شده باشند به کیفیت اول نخواهند بود. همین موضوع سبب می‌شود تا قیمت ماشین به طور قابل توجهی افت پیدا کند. پس اگر پیش بینی می‌کنید پس از مدتی قصد فروش ماشین را پیدا می‌کنید باید به این نکات توجه بسیاری داشته باشید.

تصادفات-ماشین

۴-تمامی قسمت‌های ماشین را به دقت بررسی کنید

این حق شماست که تمامی قسمت‌های خودرو را به دقت وارسی کرده و از سالم بودن آنها مطمئن شوید، زیرا قرار است برای خرید خودرو مقداری از سرمایه خود را پرداخت کنید. پس با خیال راحت به بررسی تمام قسمت‌های ماشین بپردازید.

 • تمامی درها را امتحان کنید و مطمئن شوید روان هستند و مشکلی ندارند.
 • تایرهای خودرو را مشاهده کنید که کهنه و فرسوده نباشند. همچنین به تاریخی که روی تایرها ثبت شده توجه کنید.
 • نگاهی به صندلی‌ها بدون وجود روکش بیندازید زیرا ممکن است صندلی‌ها مشکلی داشته باشند در حالی که روکش‌های نو این ایرادها را می‌پوشانند.
 • تمام قسمت‌های ماشین که با برق کار می‌کنند مانند چراغ‌ها، راهنما، بوق و … را چک کنید.
 • کولر و بخاری را بررسی کنید و مطمئن شوید به خوبی کار می‌کنند.
 • سقف ماشین را نیز بررسی کنید. وجود خرابی در سقف می‌تواند شک برانگیز باشد و ممکن است نشانه تصادفات شدید باشد.
 • به کف ماشین نیز توجه کنید که دارای خوردگی پوسیدگی و … نباشد.
 • پشت فرمان بنشینید و یک دور با ماشین بزنید. ترمز ماشین را چک کنید. در صورت شنیدن صداهای غیرعادی ممکن است ماشین ایراد خاصی داشته باشد.
 • تمامی شیشه‌ها و آیینه‌ها را چک کنید تا دچار ترک خوردگی نباشند.
 • سیستم صوتی ماشین را بررسی کنید.
 • تمام لوازم جانبی ماشین باید موجود باشند.
 • درحالی که یک نفر پشت فرمان نشسته و پدال گاز را می‌فشارد به رنگ دودی که از اگزوز خارج می‌شود توجه کنید. این دود نباید آبی یا سیاه باشد. دود آبی به معنای روغن سوزی خودرو است.

۵-سعی کنید ماشینی با قیمت مناسب خریداری کنید

پس از اینکه ماشین مناسب خود را پیدا کردید، هیجان زده نشوید. بهتر است به خوبی تحقیق کرده با چند نفر آشنا به قمیت‌های خودرو مشورت کنید و به خوبی از قیمت‌ها به خصوص مدل انتخابی خود آگاه شوید. سپس با توجه به امکانات و ویژگی‌های ماشین سبک و سنگین کرده ببینید فروشنده به شما قیمت مناسبی پیشنهاد داده است یا خیر.

 

چانه بزنید
در صورتی که ماشینی انتخاب کرده و قصد خرید آن را دارید سعی کنید چانه بزنید و کمی تخفیف بگیرید. البته بهتر است بیش از حد اصرار به گرفتن تخفیف نکنید. به بیمه ماشین نیز توجه کنید، اگر مدت زمان کمی تا پایان بیمه خودرو باقی مانده است، می‌توانید مبلغی را به خاطر این موضوع تخفیف بگیرید.

خرید-ماشین-قیمت-مناسب

۶-بهتر است از دلالان ماشین نخرید

دلالان زبان چربی دارند. به خصوص اگر شما زیاد از ماشین و خرید آن سر در نیاورید، با سرعت بالایی شروع به حرف زدن درباره‌ی مزیت‌ها و ویژگی‌های ماشین می‌کنند. و در آخر نیز ماشین را به قیمتی بیشتر از میزان واقعی به شما می‌فروشند. پس اگر قصد خرید خودرو را دارید از یک کارشناس کمک بگیرید تا فریب دلالان را نخورید.

می‌توانید از منابع مختلفی برای خرید خودرو استفاده کنید. ممکن است آشنایان یا دوستانتان ماشین مناسبی برای شما پیدا کنند. می‌توانید از آگهی‌های روزنامه‌ها، سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها نیز استفاده کنید در این صورت شما اکثرا با فروشندگان واقعی طرف خواهید بود و با خیال آسوده‌تری می‌توانید ماشین مناسب خود را بخرید.

 

بیواسطه منبعی خوب برای خرید خودرو
شما می‌توانید مدل و ویژگی‌های خودروی موردنظر خود را در اپلیکیشن بیواسطه به صورت آگهی ثبت کنید. سپس با شکل‌گیری یک مناقصه رایگان، از بین قیمت‌های پیشنهاد شده توسط فروشندگان، مدل موردنظر را با بهترین قیمت خریداری کنید. به علاوه خیالتان راحت است که با دلالان سروکار پیدا نمی‌کنید.

۷-مدارک و اسناد خودرو باید کامل باشد

اگر از خودرویی خوشتان آمد و قصد خرید آن را داشتید، باید تمامی مدارک و اسناد خودرو را به دقت چک کنید و مطمئن شوید خودروری مورد نظر تمامی مدارک را به صورت کامل دارد. از جمله این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سندی که کارخانه می‌دهد و شامل مشخصات ماشین می‌شود.
 • کارت ماشین
 • برگ سبز ماشین
 • معاینه فنی
 • کارت سوخت
 • بیمه نامه شخص ثالث
 • برگ خلافی خودرو که نشان دهد خلافی صفر است.

۸-با نکات مهم در نقل و انتقال خودرو آشنا باشید

در خرید خودرو و نقل انتقال آن نیز نکات حقوقی مهمی وجود دارد، که با آشنایی با این نکات و رعایت آنها هنگام خرید خودرو، می‌توانید با خیال راحت از خرید خود لذت ببرید و دچار اشتباهات ممکن در این قبیل معاملات نشوید.

نقل-و-انتقال-خودرو

 • سند ماشین به نام فروشنده باشد.
 • اگر قصد دارید قبل از گرفتن سند قولنامه بنویسید سعی کنید اینکار را در بنگاه‌های معاملاتی انجام دهید.
 • به عنوان پیش پرداخت برای قولنامه مبلغ بالایی پرداخت نکنید.
 • پرداخت عوارض، مالیات، جریمه‌ها و خلافی برعهده فروشنده است. تمامی این موارد باید در قولنامه ذکر شود.
 • کارت سوختی که دریافت می‌کنید باید مربوط به خودرویی که قصد معامله آن را دارید باشد.
 • مدارک خودرو نظیر کارت ماشین و بیمه نامه را باید از فروشنده تحویل بگیرید.
 • تمامی هزینه‌های نقل و انتقالات خودرو و محضر بر عهده‌ی فروشنده خودرو می‌باشد.

 

نتیجه‌گیری
خرید یک خودروی دست دوم و کارکرده نیازمند دقت و توجه بسیاری است. ما برخی از مهمترین نکات که باید در خرید خودرو دست دوم مورد توجه قرار گیرد را بیان کردیم. قطعا نکات بیشتری در این زمینه وجود دارد. اگر شما نکات مفید دیگری در خرید خودرو دست دوم به ذهنتان می‌رسد، لطفا از طریق نظر با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای عضویت در خبرنامه بیواسطه ایمیل خود را وارد کنید.

بیواسطه در شبکه‌های اجتماعی